КУ "Павлоградський інклюзивно-ресурсний центр"


запомнить

 

Сторінка реабілітолога

 

ДЕФОРМАЦІЇ ХРЕБТА.

Що потрібно знати батькам

У нормі хребет людини виконує одночасно опорну, рухову і амортизаційну функції. Він має невеликі фізіологічні вигини в передньо-задньому напрямку (лордози і кіфози), які оберігають хребетний стовп від травм при перенесенні важких предметів, виконанні різних вправ і навіть при підтримці тіла в певному положенні під час руху.

⠀Існує ряд факторів, які можуть призвести до порушення цих функцій і стати причиною деформації хребта. Наслідками чого можуть бути сильна стомлюваність спини, порушення роботи внутрішніх органів (серця, кишечника, шлунку та ін.).
Ознаками деформації хребта можуть бути асиметрія плечей, лопаток, тазу, ліктів або порушення ходи.
 В даний час існує близько десяти класифікацій деформації хребта. Вони розрізняються за типом, місцем розташування, напрямку і куту відхилення, ступеня викривлення та інше.
Найбільш часто використовують класифікацію за типом деформації, яка включає:
 Кіфозне викривлення: є посилення грудного вигину хребта, проявляються у вигляді сутулості в області лопаток, при відсутності лікування призводять до утворення горба.
 Лордозне викривлення: є посилення вигину хребта вперед в поперековому і / або шийному відділі, проявляються у вигляді випнутого живота, клювообразного нахилу голови, важко піддаються лікуванню.
 Сколіолітічна деформація хребта: є бічні вигини хребетного стовпа, проявляється зменшенням обсягу черевної порожнини, порушенням розташування і роботи внутрішніх органів; прийнято виділяти правобічний і лівобічний сколіоз, а також S-подібний сколіоз.
 Комбіновані викривлення: є різні поєднання перерахованих вище форм (наприклад, комбінація кіфоза і сколіозу), прояви залежать від характеру деформації хребта.
Симптоми для кожної людини індивідуальні і залежать від тривалості деформації. Для постановки точного діагнозу візит до відділення дитячої ортопедії обов'язковий!

 

 

 

Зорово-моторна координація — це поєднання рухів та їх елементів під контролем зору в результаті одночасної діяльності зорового та рухового аналізаторів. У зорово-моторній координації виділяють три компоненти: зорове сприймання, дрібну моторику та зорово- просторову орієнтацію.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ РОЗВИТОК ЗОРОВО-МОТОРНОЇ КООРДИНАЦІЇ

 

 

Заняття вчителя – реабілітолога передбачають застосування з лікувальною та профілактичною метою фізичних вправ і природних факторів у комплексному процесі формування, відновлення здоров’я, фізичного стану та працездатності дітей з особливими потребами. Корекційно – розвиткові послуги спрямовані на соціалізацію дітей з ООП, розвиток їх самостійності та відповідних компетенцій.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Корекційне навчання і виховання дітей з церебральним паралічем в умовах масової загальноосвітньої школи.

 

 

Пропоную розвивальні ігри для дітей вдома – цікаве джерело нових знань і захоплюючий спосіб пізнання навколишнього світу. Не забувайте чергувати творче дозвілля з активними і рухливими іграми. Добірка цікавих розваг стане гарною підмогою в організації домашнього дитячого свята.

 

 

 

Лікувальна фізкультура

 

Профілактика і лікування порушень постави у дітей

Сьогодні школи розвитку з півторарічного віку є набагато популярніші гімнастичних залів, оскільки при підготовці до школи батьки вважають своїм обов'язком навчити дитину самостійно або за допомогою педагогів читати, рахувати й писати.Щоб всидіти на місці під час таких занять, дитині потрібні значні м'язеві зусилля ,а для того, щоб незміцнілий м'язовий корсет навколо хребта дитини витримав такі ранні навантаження, важливо підготувати малюка до цього за допомогою фізичних вправ і фізкультури. Нинішні діти або мало рухаються, тому що батьки замість басейну або спортивної секції воліють обмежувати дозвілля дитини квартирою, де є телевізор і комп'ютер. Або ж навпаки, з 4-5 річного віку дітей записують одразу у кілька спортивних, танцювальні, музичні гуртки та школи розвитку, що приводить до виснаження, перевтоми та збільшення кількості неврозів дитячого віку.

Далі до цього приєднується шкільна програма (статичне сидяче навантаження). Рідкістю стає правильна постава, поширені плоскостопість, сколіоз, деформації кінцівок і грудної клітки. У половині випадків спостерігається патологічна реакція серцево-судинної системи на функціональну пробу з навантаженням, тому що для більшості школярів 20 присідань у певному темпі є вже надзвичайної для організму ситуацією!

Профілактика порушень постави, і тим більше, лікування - тривалий процес, що потребує від дитини і батьків свідомого відношення та активної участі, адже тривале статичне сидяче навантаження буде діяти на школяра всі роки навчання.

Основою лікування порушень постави є загальне тренування мязів ослабленої дитини. Єдиним ведучим методом, який дозволяє ефективно укріпити мязовий корсет, вирівняти мязовий тонус передньої і задньої поверхонь тіла і стегон є лікувальна гімнастика. Спеціально підібрані вправи служать як для зміцнення м'язового корсету, так і для виховання правильної постави у дітей, покращенню рівноваги, координації рухів, покращують не тільки фізичне здоров'я, але й впливають на психічні процеси людини: розвивають увагу, пам'ять, сприйняття, самоконтроль, силу волі, почуття ритму.

Рекомендований курс гімнастики для дошкільнят 1-1,5 місяці (14-20 занять), школярів молодших класів 1,5-2 місяці (20-24 заняття) .Заняття проводяться 3-4 рази на тиждень.За рік необхідно пройти 3-4 курси ЛФК, що дозволяє виробити стійкий динамічний стереотип правильної постави.

Серед вправ, які складають комплекс лікувальної гімнастики для профілактики\лікування порушень постави хочу виділити вправи з гімнастичною палицею, на шведській стінці, на гімнастичних мячах а також використання профілактора Євмінова.

Гімнастична палиця - широко застосовується в навчальному процесі на заняттях лікувальною гімнастикою, сприяє формуванню і виправленню постави. Регулярні заняття з цим простим снарядом взагалі попереджають появу яких-небудь дефектів хребта. Так, положення палиці на плечах за головою дозволяє успішно корегувати поставу, змушує тримати спину прямо, розвиває рухливість в плечових суглобах, чітко фіксує тулуб в тій чи іншій площині. У цьому положенні можна виконувати нахили вперед, в сторони, присідання, скручування і т.д.

Гімнастична палиця, крім своїх спеціальних можливостей, дозволяє розвивати рухові якості, спритність, координацію і витривалість. Наприклад, цьому сприяють такі вправи, як утримання палиці на долоні, обертання її однією рукою, з передачею з руки в руку та ін... Деякі м'язи і зв'язки найкраще піддаються опрацюванню лише за допомогою Вправи з гімнастичними палицями допомагають зміцнити м'язи рук і плечового пояса, збільшити розмах рухів при нахилах, поворотах, можуть використовуватися для розвитку кисті і стопи. Комплекси вправ з палицею добре розроблені, в тому числі і для парних занять

Шведська стінка

Вправи на шведській стінці сприяють розвитку практично всіх груп м'язів, зміцненню імунітету. Шведська стінка допоможе зміцнити м'язи спини, рук, черевного преса і стегон. Вправи на шведській стінці забезпечують відмінну розтяжку і відмінний тонус. Гімнастичні вправи у шведської стінки корисні при захворюваннях вестибулярного апарату та опорно-рухової системи. Велику користь шведська стінка приносить і тим, хто страждає хворобами центральної нервової системи (наприклад вегето-судинну дистонію)

Вправи на гімнастичних мячах

Зміцнюються всі групи м'язів, виробляється правильна постава, поліпшується самопочуття, забезпечується щадна навантаження на суглоби, поліпшується координація рухів. Вправи на м'ячах є ідеальним засобом реабілітації після травм і дуже корисні для людей з надмірною вагою.

Профілактор Євмінова

 

В результаті регулярних занять на профілакторі зміцнюються і тренуються м'язи, що підтримують хребет у анатомічно правильному положенні. Тренування цих м'язів досягається за рахунок виконання спеціальних вправ, що виконуються з малою амплітудою рухів. У результаті занять відбувається зміцнення саме коротких м'язів спини, що утворюють м'язовий корсет.

 

У ранньому віці гра є для дитини не просто розвагою, а джерелом нових знань і навичок, тому більше часу приділяйте активному проведенню часу з малюком, перетворюйте звичайні домашні заняття в пізнавальні ігри

 

Лисиця та курчата

Якщо у вас вдома зібралася компанія дітлахів, запропонуйте їм рухливу гру для дітей «Лисиця та курчата», яка розвиває у малят швидкість реакції, спритність і увагу. З групи дітей вибирається «лисиця», завдання якої полягає в тому, щоб ловити «курчат». Для початку лисиця ховається в «нору», а курчата вибирають собі будиночки – стільці, крісла, дивани, куди вони ховатимуться від лисиці, а потім виходять на прогулянку по заздалегідь обумовленій території. За сигналом дорослого лисиця виходить на полювання і намагається зловити курчат, що розбігаються та ховаються в будиночки. Гра може тривати, поки лисиця не спіймала всіх курчат, або ж перша спіймана дитина міняється ролями з лисицею і гра починається заново.

 

Велетні та гноми

Ця весела розвага для дружньої компанії малят відноситься до серії активних ігор з дітьми вдома, які вимагають зосередженості та уважності. Дорослий ведучий по черзі називає слова «велетні» і «гноми», постійно прискорюючи темп, а гравці повинні зображати відповідних героїв, стаючи навшпиньки або присідаючи. Якщо гравець помиляється, він вибуває з гри. Ведучий намагається заплутати учасників, для чого може називати слова з різною інтонацією («велетні» – грубо, а «гноми» – тоненьким голосом) і в певний момент говорити навпаки.

 

Мумія

Хорошою розвагою для компанії дітвори стане весела гра для дітей вдома «Мумія», в якій малечі потрібно перетворити товаришів на мумії. При достатній кількості учасників можна провести гру у вигляді змагання команд. Кожна команда вибирає собі майбутню мумію і за сигналом ведучого починає обмотувати її туалетним папером, намагаючись не відірвати його від рулону. Перемагає команда, що першою завершила перетворення. Як бонус запропонуйте дітям сфотографуватися на пам’ять із мумією.

 

Плутанина

Ця цікава гра для дітей вдома вимагає від учасників спритності та гнучкості, а від ведучого – кмітливості та уваги. У групі дітей вибирається ведучий, який залишає кімнату. Решта стають у коло, беруться за руки і намагаються якомога сильніше «заплутатися». Можна переступати і пролазити під руками сусідів, головне не розчеплювати рук. Після повернення ведучий намагається розплутати «клубок» дітлахів, якщо йому вдається, вибирається новий ведучий, якщо ні – гра повторюється.

 

Пошуки скарбів

 

Більшість дітей молодшої вікової групи любить грати в «хованки», тому для дітей 3 років у якості розваги можна запропонувати гру вдома «Пошуки скарбів». На відміну від традиційних «хованок», шукати дитині доведеться не гравців, а «загублені скарби». Малюк виходить з кімнати, а дорослий ховає заздалегідь обрані «скарби» в доступних місцях. Допомогти дитині впоратися із завданням можна підказками на кшталт «тепло-холодно».

 

 

 

 

Вправи для дітей. Як правильно робити ранкову гімнастику.

Дитячому організму в процесі розвитку необхідні фізичні навантаження. Сенсу говорити про корисні властивості ранкової зарядки не має: нас вчать цьому ще з дитячого садка. Добре, якщо дитина відвідує будь-які спортивні гуртки та хоча б три рази на тиждень займається спортом. Дітям, котрі позбавлені такої можливості, варто щодня 15-20 хвилин виконувати зарядку.

Вправи для дітей досить прості і зрозумілі, але добре, якщо дитина виконуватиме їх під контролем батьків.

В першу чергу слід розім’яти шию: повороти головою в сторони, по колу, вниз -вгору. Це допомагає розім’яти м’язи шиї, поліпшити кровообіг мозку.

Потім слід розім’яти плечі і руки. Для цього здійснюються кругові рухи плечима вперед, назад разом і по черзі, потім підключаються руки: необхідно описувати кола повністю розкритими руками, потім лише в ліктях і в кистях.

Ранкова гімнастика для дітей включає також розминку спини і хребта. Спині необхідно приділяти особливу увагу, оскільки, чим якісніше робити вправи, тим менше шансів отримати сколіоз. Нахили в різні боки, кругові рухи тулубом, якщо є можливість бажано висіти на турніку, а якщо ні, то слід стати на носочки і витягуватися вгору. Дитина повинна з’єднувати руки в замок за спиною. Потім виконуються повороти тулуба.

Після спини приділяється увага ногам і тазовій області: кругові рухи, випади, стрибки, присідання. Такий комплекс вправ ранкова зарядка для дітей має включати обов’язково.

Зарядка – це розмина, а не тренування, тому не варто робити складні вправи і сильно навантажувати малюка. Дуже корисні ранкові пробіжки, але якщо дитині не подобається бігати вранці, то краще обмежитися простою зарядкою.

Батькам необхідно пам’ятати, що діти, які систематично займаються фізкультурою, стають не тільки більш здоровими, міцними та загартованими, а й самостійними, рішучими, сміливими, більш наполегливими для досягнення поставленої мети, вони легше входять у дитячий колектив і швидше засвоюють трудові навички.

 

Отже, фізичний розвиток дитини, її здоров’я залежать у першу чергу від батьків, їхнього способу життя.

 

 

Орієнтовний комплекс ранкової гімнастики для виконання вдома

Ходьба на місці.

В.п. – стоячи, руки на поясі. Нахили голови вперед-назад, вправо-вліво (4-5 р.).

В.п. – стоячи, руки вперед. Обертальні рухи долонями (3-4 р.).

В.п. – стоячи, руки в сторони. Обертальні рухи в ліктьових суглобах (3-4 р.).

В.п. – стоячи, руки вгору. Обертальні рухи прямими руками (3-4 р.).

В.п. – стоячи, права рука вгору, ліва вниз. Ривки руками назад. Зміна рук кожні два рази (4-5 повторень).

В.п. – стоячи, руки на поясі. Нахили вперед-назад, вправо-вліво (2-3 р. в кожен бік).

В.п. – стоячи, ноги нарізно, руки вперед. Махи прямими ногами вперед, убік, назад (2-3 р. в кожен бік).

В.п. – стоячи, руки на поясі. Випади вперед-назад, убік з упором руками на коліно (1-2 р. в кожен бік).

В.п. – стоячи, руки на поясі. Присідання, руки вперед (5-6 р.).

Ходьба на місці, підскоком – 5-6 р.

Ходьба на місці.

Комплекс вправ повторюється впродовж 1-2 тижнів. Потім слід перейти до інших рухів. Придумати вправи для ранкової гімнастики дуже просто самому.

 

Десять порад батькам

 

 

1. Підтримуйте інтерес дитини до занять фізичною культурою, у жодному разі не проявляйте зневагу до фізичного розвитку, так як приклад дорослих в цьому питанні надзвичайно важливий.

Як ви ставитеся до фізичної культури, так буде ставитися до неї і ваша дитина. Часто дитина живе під вантажем заборон: "не бігай", "не шуми", "не кричи голосно". Обмеження потреби у самовираженні особливо позначається на зниженні самооцінки і активності підростаючої людини.

Ви повинні добре знати потреби і можливості своєї дитини і як можна повніше враховувати їх.

2. Всебічно підтримуйте в своїй дитині високу самооцінку - заохочуйте будь-яке його досягнення, і у відповідь ви отримаєте ще більше зусиль.

Висока самооцінка - один із потужних стимулів для дитини виконувати будь-яку роботу, будь то домашнє завдання або ранкову гігієнічну гімнастику.

На заняттях фізичною культурою витримуйте єдину лінію поведінки «обох батьків», не допускайте протилежних розпоряджень (мама - "вистачить бігати"; тато – «побігай ще хвилин п'ять»).

Єдина думка батьків сприяє підвищенню інтересу дитини до фізкультурних занять.

3. Спостерігайте за поведінкою і станом своєї дитини під час занять фізичними вправами, спробуйте зрозуміти, чому дитина вередує, не виконує, здавалося б, елементарних розпоряджень батьків, яка причина  її негативних реакцій (втома або якесь приховане бажання - наприклад, дитина хоче швидше закінчити заняття фізкультурою, щоб дивитися цікаву програму). Не шкодуйте часу і уваги на те, щоб встановити з нею душевний контакт.

4. У жодному разі не наполягайте на продовженні тренувального заняття, якщо дитина не хоче займатися. З'ясуйте причину відмови, виправте  її і лише після цього продовжуйте заняття.

5. Не сваріть свою дитину за тимчасові невдачі.

Пам'ятайте: дитина робить тільки перші кроки в невідомому, для неї світі, а тому вона болісно реагує на те, що навколишні вважають її слабкою і невмілою. Дайте дитині зрозуміти, що ви поважаєте її почуття, бажання, думки і рахуєтеся з ними.

6. Визначте індивідуальні пріоритети дитини у виборі фізичних вправ.

Хоча практично всім дітям подобаються рухливі ігри, але деяким з них не вистачає якихось якостей, фізичноїсили.

Не відмовляйте дитині в проханнях купити їй гантелі або навісну перекладину для підтягування (вона хоче наслідувати свого улюбленого героя книги або кінофільму в силі і спритності).

7. Не змінюйте занадто часто набір фізичних вправ, нехай дитина виконує комплекс вправ, що їй подобається, як можна більше, щоб міцно засвоїти вивченi рухи.

8. Вимагайте, щоб дитина, дотримуючись культури  виконання фізичних вправ, не допускала недбалості, виконання абияк, все робила "на відмінно".

9. Не перевантажуйте дитину, враховуйте її вік, настрій, бажання. Не застосовуйте до неї суворих заходів, намагайтеся привчатиїїдо фізичної культури власним прикладом.

10. Пам'ятайте три непорушних правил закону, які повинні супроводжувати вас у вихованні дитини: розумiння, любов i терпiння!!!

 

Дихальні вправи

Дихальна гімнастикадля діток потрібна для кращого розвитку легенів. Ці вправи дитина повинна виконувати вранці та серед дня. В літній час заняття краще проводити на повітрі. Їх також використовують після ранкової гімнастики та після гімнастики пробудження (денний сон), для встановлення дихання.

Трубач

Сидячи, кисті рук затиснути в трубочку, підняти догори. Повільно видихаючи, голосно промовляти „п-ф-ф-ф”. Повторити 4-5 разів.

Півень

Стати прямо, ноги нарізно, руки опустити. Підняти руки в сторони, а потім плескати ними по стегнах. Видихаючи, промовляти „Ку-ку-рі-ку”. Повторити 5-6 разів.

Летить м’яч

Стоячи, руки з м’ячем підняті вгору. Кинути м’яч від грудей вперед. Промовляти видихаючи „у-х-х-х-х”. Повторити 5-6 разів.

Гуси летять

 

Повільна ходьба упродовж 1-2 хвилин. Піднімати руки в сторони – вдих, руки вниз – видих, промовляти „г-у-у-у-у”.


1
2
3