КУ "Павлоградський інклюзивно-ресурсний центр"


запомнить

 

Наша установа

Щорічно, 2 квітня - Міжнародний день інформування про аутизм. Мета – розповсюдити інформацію про розлади аутистичного спектру , підкреслити необхідність допомоги людям з аутизмом і підвищити рівень їхнього життя.

Центр з контролю й профілактики захворювань США опублікував у 2023 році нову статистику: розлади аутистичного спектру (РАС) зустрічаються у 1 дитини з 36. У хлопчиків аутизм діагностується в 4-5 разів частіше, ніж у дівчаток. 

Розлад аутистичного спектру (РАС) або аутизм – це розлад розвитку, який може спричинити значні соціальні, комунікативні та поведінкові труднощі. Це стан, який виникає в наслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії і спілкування, що має біологічну природу. Дуже часто люди з аутизмом зовнішньо не відрізняються від інших. Люди з РАС можуть спілкуватися, взаємодіяти, поводитися та навчатися способом, який відрізняється від більшості інших людей.

Насправді, як показують дослідження, люди з таким розладом дуже різні. Наприклад, в однієї людини з аутизмом може бути багато сенсорних проблем, включно з підвищеною чутливістю до гучності та високого тону звуків, у той час як в іншої людини може взагалі не бути сенсорної чутливості. Тому вчені говорять про групу порушень, а всі пов'язані стани називають "розладами аутистичного спектру".

На нього не можна захворіти і його не можна вилікувати, проте з часом можна скоригувати й адаптувати людину до ефективного соціального життя. Щоб зрозуміти і розпізнати наявність аутизму у дитини, батькам треба уважно стежити за її поведінкою, помічати незвичайні ознаки, які не властиві віковій нормі, звернути увагу на комплекс симптомів. Більш детально про симптоми РАС можна прочитати за посиланням: https://autism.ua/about-autism/18-diagnostyka/37-simptomi.

Для сімей, які отримали діагноз аутизм, асоціація #child.ua розробили посібник «Перші 100 днів для родин, діти яких отримали діагноз аутизм»

Представляємо Вам періодичне видання електронного журналу “Аутизм сьогодні”. На його сторінках на Вас чекають результати нових досліджень.

Також за статистичними даними  за повідомленнями батьків приблизно у кожної шостої дитини віком від 3 до 17 років в результаті досліджень з 2009-2017 років діагностовано інші розлади, такі як ДЦП, РДУГ та інше.

Період від одного до трьох років – найважливіший для сім’ї, в якій зростає аутична дитина або діти з іншими порушеннями розвитку. Малюк проявляє перші ознаки розладу, а батьки вчаться взаємодіяти з особливою дитиною. Прийняти аутизм улюбленого чада непросто, але, як показує практика, це не вирок. Є спеціальні методики навчання дітей, спеціалізовані садки і школи для дітей з РАС, групи розвитку, які мають на меті адаптацію дитини в соціумі та допомагають батькам подолати проблему.

Більшість дітей з РАС, якими займалися з раннього дитинства, стають повноцінними членами суспільства, можуть здобути освіту, працювати і мати сім’ю. Найголовніше – це раннє втручання, своєчасний початок корекції та активна участь батьків у розвитку дитини.

Як батькам зрозуміти, що з малюком щось не так?

Аутизм – це порушення роботи головного мозку, внаслідок якого дитина страждає від вираженого дефіциту комунікативних та емоційних навичок.

Жодному медикові не вдалося розгадати загадку аутизму, причини якого залишаються невідомими. Більшість сходиться на думці, що цей розлад є вродженим і залежить від кількох чинників: генетичних мутацій, хромосомних порушень і навколишнього середовища. Для батьків розбиратись у складних термінах – марна трата часу й сил, адже причини стану не впливають на перебіг та прогноз. Але існує перелік чинників, які підвищують шанси народження дитини з розладом.

Єдиної методики або спеціальних аналізів на аутизм немає. Медики оцінюють зовнішні ознаки соціальної відстороненості й замкнутості в комплексі з іншими проявами – вузькістю інтересів та стереотипною поведінкою. Період від одного до трьох років – саме час формування соціальних навичок, коли батьки помічають «дивацтва» поведінки та реакцій на навколишній світ і людей.

Перевірити розвиток дитини до 3 років батьки можуть в таблиці  «Червоні прапорці».

 

Якщо у дитини від одного до трьох років  присутні кілька ознак, потрібно звертатися до медиків та обстежити дитину. Але батькам слід пам’ятати, що аутизм може діагностувати або спростувати розлад може тільки лікар.

Діагностика

Діагностика аутизму може бути складною, адже немає якогось медичного тесту, як  аналізу крові, щоб діагностувати розлади. Для постановки діагнозу РАС спеціалісти дивляться на поведінку та розвиток дитини, опитують батьків і на основі цього роблять заключення. РАС іноді можна виявити у дітей віком 18 місяців та молодших. При діагностиці аутизму спеціалісти використовують тести CASD, ADOS-2, ADI-r.

 

Лікування аутизму

Наразі немає ліків від аутизму. Однак дослідження показують, що послуги раннього втручанняможуть значно покращити розвиток дитини та допомогти позбутись багатьох симптомів РАС. Батькам та спеціалістам варто взяти до уваги, що для корекції окремих симптомів, таких як логопедична терапія при затримці мовлення або ж обмежені інтереси, відсутність гри, часто не потрібно чекати офіційного діагнозу РАС, а необхідно звертатись до фахівців для проведення комплексної психолого-педагогічногооцінки розвитку дитини  та починати втручання.

 

 

Павлоградський інклюзивно-ресурсний центр Павлоградської міської ради

Дніпроперовської області офіційно працює з 05.04.2018року.

Установчим документом КУ "Павлоградський ІРЦ" є Положення в новій редакції

 

Комплексна оцінка проводиться за напрямами:

- оцінка фізичного розвитку;

- оцінка мовленнєвого розвитку;

- оцінка когнітивної та емоційно-вольової сфер;

- оцінка освітньої діяльності.