КУ "Павлоградський інклюзивно-ресурсний центр"


запомнить

 

Сторінка дефектолога

 

Функції, які виконує вчитель-дефектолог :

 

проводить повне і детальне обстеження кожної  дитини, з метою виявлення особливостей її мовного, пізнавального і соціального розвитку, в процесі якого визначає здібності дитини до навчання та ігрової діяльності. Це допомагає організувати роботу з дитиною так, щоб максимально компенсувати та виправити виявлені недоліки розвитку;

 

підвищує пізнавальну активність дітей і при цьому розвиває основні психічні процеси, такі як сприймання, увага, пам'ять, мислення, уява;

 

розвиває комунікативні здібності дітей;

 

сприяє формуванню ігрових навичок, адже гра є провідним видом діяльності у дошкільному віці.

 

 

Зміст роботи вчителя-дефектолога підбирається з урахуванням особливостей кожної дитини. Однак існують і загальні напрями роботи:

 

пізнавальний розвиток (ознайомлення дітей з предметами та явищами навколишнього світу);

 

логіко-математичний розвиток;

 

мовленнєвий розвиток (розвиток фонематичних процесів, слухової уваги, розвиток активного словника, удосконалення лексичних та граматичних засобів мови, розвиток зв'язного мовлення);

 

розвиток психічних процесів (сприймання, уваги, пам'яті, мислення, уяви), інтелектуальних здібностей через організацію ігрової діяльності;

 

розвиток та вдосконалення моторних функцій (дрібної, загальної, артикуляційної);

 

засвоєння сенсорних еталонів;

 

формуванняя необхідного рівня емоційно-вольової та соціальної зрілості;

 

навчання елементам грамоти (існує, так званий, добукварний період, який потрібно пройти всім дітям перед тим, як почати вивчати букви. У цей період діти вчаться розрізняти звуки на слух, послідовність звуків у слові, що сприяє засвоєнню дитиною навичок читання та письма)

 

Звичайно, не всі діти потребують допомоги дефектолога. Однак дітям з порушенням психічного, психомоторного і сенсорного розвитку, дефектолог у дитячому садку просто необхідний. Але батькам слід пам'ятати, що велику частину часу дитина проводить не в дитячому садку, а в родині. Тому одні заняття дефектолога з дитиною не дадуть такого результату, який можна отримати при тривалій і цілеспрямованій роботі фахівця спільно з батьками.

Крім занять з дитиною дефектолог в дитячому садку проводить консультування батьків, під час якого батьки навчаються необхідним прийомам виховання і навчання своєї дитини. Так що, дорогі батьки, знайте, що дефектолог може зробити багато для розвитку Вашої дитини, але він не зможе замінити йому Вас у повсякденному житті.

 

Подякою за Ваше терпіння, турботу і любов буде щаслива посмішка Вашої дитини!

 

Особливості корекційної роботи у навчанні дітей з вадами слухової функції

Основну роль у адаптації дитини з порушенням слухової функції до життя в колективі дітей, які чують, відіграє вихователь/вчитель. Вони мають знати особливості такої дитини і володіти певними спеціальними прийомами, що полегшують дитині спілкування і процес навчання. Наявність у групі (класі) дитини з функціональними труднощами вчить дітей співчувати іншій людині, сприймати її як рівного, допомагати їй, не принижуючи (не через жалість, за необхідності). Проте важливо уникати гіперопіки: не допомагати там, де дитина може і має впоратися сама.

Варто постійно пам’ятати, що у групі чи класі є дитина з порушеним слухом, яка має завжди бачити педагога, навіть у тих випадках, коли той ходить класом, пише на дошці, організовує роботу школярів з таблицями, картиною, партою тощо. Тому таку дитину потрібно посадити за першу парту збоку від педагога (праворуч від нього), по можливості спиною до вікна. З цього місця добре видно обличчя більшості однокласників, учителя, дошку, того, хто відповідає біля дошки. Не треба боятися, що таке розташування парт порушує «порядок» і «виділяє» одного з учнів. Навпаки, однокласники мають розуміти, що це зроблено для того, аби їхній товариш, бачив весь клас і міг активно брати участь у колективній роботі на уроках.

Необхідно домагатися, щоб дитини з порушеним слухом завжди дивилася і на педагога, і на дитину, яка відповідає. Важливо стежити за тим, щоб дитина з порушеним слухом швидко реагувала на того, хто говорить і переводила погляд з одного мовця на іншого. Це має стати усвідомленою необхідністю для дитини. Для цього корисно частіше контролювати учня з порушенням слуху, наприклад: «Повтори, що я сказала», «Повтори, про що розповіла Оля», «Що сказав Сашко?», «Продовж, будь ласка» тощо. Дитині в цьому випадку доводиться уважно стежити за усім, що відбувається.

Дитина з порушеним слухом має брати активну участь у роботі класу (групи), але не затримувати темп проведення уроку. Водночас не можна допускати, аби що-небудь важливе залишилося для неї незрозумілим. Залишене без уваги хоча б невелике нерозуміння нового матеріалу призводить до цілковитого нерозуміння наступних розділів і т.д. Школяра з порушенням слуху потрібно контролювати на кожному уроці. Будь-який педагог може за допомогою одного-двох запитань з’ясувати, чи зрозуміла дитина найголовніше з теми або ті деталі, без засвоєння яких не можна рухатися далі. При цьому не можна забувати, що запитання мають бути зрозумілими (сприйнятими) дитиною. Щоб перевірити це, варто пропонувати повторити запитання.

Коли вперше пропонується новий вид роботи і дитина з порушення слуху не зрозуміла, що треба робити, педагог може дати їй змогу самостійно розібратися в завданні, спостерігаючи за тим, як виконують цей вид роботи інші діти. У цій ситуації дитину з порушеним слухом не можна викликати для відповіді першою.

У школі учневі з порушеним слухом часто пропонують виконувати письмову самостійну роботу, в той час, коли клас працює усно. Така практика має три наслідки: дитина «випадає» з певного виду роботи і може навіть не знати, чим займалися в цей час однокласники; вона не вдосконалює своїх умінь і навичок у фронтальній усній роботі; поступово вчителеві доводиться дедалі частіше створювати для учня з порушенням слуху «особливі» умови. Все це може призвести до того, що він не зможе навчатися у класі, як усі, і, отже, втратиться сенс його навчання в масовій школі, суть інклюзивного навчання.

Успішність навчання глухої чи слабочуючої дитини в масовій школі значною мірою залежить від того, наскільки ефективно вона залучиться до навчальної діяльності безпосередньо на уроці. А це зумовлено тим, як педагог масової школи під час уроку зуміє організувати ефективну, дієву допомогу такому школяреві.

 

Пропонуємо окремі загальні рекомендації з урахуванням особливостей мовлення молодших школярів.

Особливої корекційної спрямованості набувають уроки рідної мови, оскільки вади слуху перешкоджають правильному оволодінню мовою і мовленням. Тому важливого значення набуває граматична правильність мовлення дитини. Слід пропонувати учневі завдання, в яких він міг би вправлятись у складанні словосполучень і речень, коротких текстів у межах теми, що вивчається.

Насамперед, на уроках можна працювати над граматичною правильністю мовлення. Слід певним чином змінити звичайні мовні вправи, які учні виконують за підручником.

Наприклад, якщо у вправі пропонується підкреслити у реченнях іменники в давальному відмінку, то для учня з порушенням слуху це завдання краще трансформувати таким чином: виписати з тексту словосполучення «дієслово + іменник у давальному відмінку»; придумати нові словосполучення з підкресленими іменниками; вибрати дієслова при іменниках у давальному відмінку і придумати з ними нові словосполучення з іменниками в інших відмінках тощо. Такі зміни корисні для учня з порушенням слуху, оскільки в нього ще не усталилися конструкції з давальним відмінком, не склався стереотип граматичної сполучуваності слів. Щоб стереотип став міцним, потрібен час. Тому упродовж перших років навчання вчитель має змінювати або доповнювати інструкції до вправ з підручника саме під таким кутом зору (зрозуміло, якщо дозволяє матеріал). Учень може виконувати ці завдання і як класні, і як домашні.

Загалом рекомендації для уроків української мови можна узагальнити таким чином: молодшого школяра недоцільно перевантажувати формально-мовними вправами (пошуки орфограм у словах, граматичний розбір за членами речень і частинами мови, зазубрювання правил, підкреслення готових словоформ або морфем у слові та ін.); учитель має прагнути до того, аби спонукати таку дитину якнайбільше вправлятися у складанні словосполучень, речень, коротких текстів у межах теми за допомогою індивідуальних завдань. Це сприятиме впорядкуванню, коригуванню і закріпленню у школяра зі зниженим слухом навичок граматично правильного мовлення. Без міцного мовного підґрунтя виконання багатьох вправ з підручника може перетворитися на малопродуктивне механічне заняття.

На уроках української мови, не відступаючи від програми, вчитель має приділяти увагу корекції звуко-буквеного складу слів у таких дітей. Підручник надає для цього достатні можливості. Треба лише знати, які помилки найчастіше робить на письмі учень, і постійно давати йому відповідні завдання, використовуючи словник вправ із підручника. Такі завдання можуть виконуватися дитиною щодня у вигляді короткого письмового тренування. Вагомого значення у корекції звуко-буквеного складу слів набуває використання предметних малюнків, розрізної азбуки. До реалізації цього завдання слід обов’язково залучати батьків, навчаючи їх окремим прийомам такої роботи. Дуже корисно разом з дитиною усно промовляти слова, після правильного їх прочитання. Багаторазове промовляння допомагає дитині запам’ятати звуковий склад слова. Якщо дитина припускається помилок на письмі, то їх не просто треба виправити, а й проаналізувати з дитиною звуковий склад слова, записати його правильно декілька разів. Роботу над звуковим складом слова необхідно проводити з використанням звукопосилюючої апаратури або вимовляти слова біля самого вуха дитини.

Зупинимося на тому, як діти з порушеннями слуху можуть працювати під час традиційних для уроків української мови видах робіт: написання диктантів і переказів. Якщо дитина через стан слуху неспроможна сприймати текст, що диктується, її краще звільнити від загального диктанту, запропонувавши на цей час якесь інше завдання. У деяких випадках для такого учня можна провести диктант окремо, після уроків, забезпечивши комфортні умови сприйняття тексту, що диктується, на слухо-зоровій основі. Сам текст, можливо, доведеться дещо адаптувати. Діти, котрі чують досить добре, можуть писати диктант разом з усіма, але їх необхідно певним чином підготувати. По-перше, дитина має знати тему диктанту, тоді їй буде легше орієнтуватися у змісті мовного потоку на слухо-зоровій основі. Подруге, дитину треба заздалегідь ознайомити з важкими для неї за звуко-буквеним складом, значенням і граматичним оформленням словами і словосполученнями (але не з тими, у яких є орфограма, що перевіряється в диктанті). У роботі над помилками учень уже зможе активно брати участь нарівні з усіма: письмовий текст лежить перед ним, і його легко корегувати. Дітям зі значною втратою слуху треба дати текст переказу для одноразового читання «про себе». Потім вони слухатимуть його вдруге, разом з усіма. Якщо текст для читання «про себе» не дається, необхідно, принаймні, досить докладно ознайомити дитину з темою переказу. Слова в тексті переказу, які, за припущенням вчителя, учень може не знати, пояснюються заздалегідь. Особливо варто зупинитися на ключових словах, що утворюють змістове ядро тексту. Так само напередодні можна ознайомити дитину з найскладнішими граматичними конструкціями тексту. Якщо дитина має труднощі вже під час письмового переказу, рекомендується дати їй попередньо підготовлені запитання до тексту.

На уроках читання робота з учнями з порушеннями слуху теж має бути досить гнучкою. Така дитина не завжди може одразу продуктивно «увійти» в роботу над літературним твором, особливо великим за обсягом. У неї виникають як мовні проблеми (незрозумілі слова і граматичні конструкції), так і проблеми щодо розуміння змісту окремих частин тексту, діалогів, описів тощо.

Щоб уникнути цих труднощів на уроці, дитині треба забезпечити випереджувальну підготовку вдома. Однак розбирати за підручником оповідання з допомогою батьків напередодні уроку навряд чи доцільно, оскільки в школі вона нудьгуватиме. Корисно читати в яскравих ілюстрованих книжках казки, вірші, оповідання, які потім зустрінуться в підручнику.

Якщо дитина ніколи раніше не читала, не слухала або не бачила екранізацію казки, з якою працюватиме в класі, її треба ще до початку роботи ознайомити зі змістом, зосередивши увагу на ключових словах і характерних мовних зворотах. Так само слід працювати з великими за обсягом оповіданнями, уривками повістей, особливо в тих випадках, коли теми літературних текстів далекі від життя сучасних дітей. Дитину «вводять» в історичний контекст: розповідають, коли це було, що це за час, що для нього характерно. На цьому тлі дитина краще розуміє події відтворені в оповіданні. Зміст такої вправи полягає в тому, щоб підготувати дітей до більш точного розуміння тексту у процесі безпосереднього читання на уроці. Це забезпечує участь дитини в загальній роботі класу над оповіданням чи казкою, коли учень з порушенням слуху разом з усіма вчиться сприймати й оцінювати моральний, емоційний, художній аспекти літературного твору.

Вчитель має пам’ятати, що не можна зводити роботу з такою дитиною до послівного тлумачення тексту. Дитину треба вчити контекстного розуміння, коли вона вловлює загальний зміст не стільки з окремих слів, скільки з їхніх зв’язків один з одним, з їх повторення в наступних реченнях.

На уроках математики для дітей з порушеннями слуху традиційно складним є розуміння словесної умови задачі. Яким чином допомогти дитині? Не треба розбирати і розв’язувати задачу заздалегідь. Дитина буде це робити на уроці разом з усіма. А от перевірити, як вона розуміє ситуацію, описану в задачі (не математичну, а життєву) іноді необхідно. Вона може не зрозуміти саме «життєвого» змісту тексту і тому неправильно розв’язувати задачу. Досить часто дитині доводиться стикатися з текстом задачі, у якому є неповні речення з пропущеними членами. У цьому випадку теж спочатку треба переконатися, чи все дитині зрозуміло в такому тексті. Особливо варто звернути увагу на слова і словосполучення задачі, що несуть математичне навантаження (дали по..., роздали кожному, більше на..., менше на... та ін.). Ці поняття досить складні, тому краще почати їх опрацьовування учнем до того, як весь клас розпочне розв’язування відповідних текстових задач. Опрацьовувати їх доцільно не шляхом випереджального розв’язування, а за допомогою наочно-діючих вправ.

Варто попередити ще про одну небезпеку. Діти дуже швидко пристосовуються розв’язувати задачі, навіть не вчитуючись у текст умови: «залишилося» – значить відняти, «усього» – значить додати. Щоб дитина не спиралася на зовнішні орієнтири, а училася вникати в текст, варто варіювати умови типових задач і пропонувати формулювання, коли, наприклад, за наявності слова «залишилося» при розв’язанні передбачається додавання.

Часткове зниження слуху компенсується слуховими апаратами та кохлеарними імплантати. За належних умов навчання у дітей з порушеним слухом формується мовленнєве спілкування та розвивається мовленнєвий слух, що дає їм можливість достатньо успішно навчатися у звичайних школах, отримувати вищу та професійну освіту.

На всіх уроках необхідно проводити роботу з розвитку мовлення дитини.

Отже, навчання в масовій школі дітей з порушеннями слуху – це складний, копіткий процес, що вимагає від педагога і батьків не лише терпіння і любові до дитини, а й відповідних спеціальних знань.

 

 

 

 

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НАВКОЛИШНІМ СВІТОМ

ДІТЕЙ З ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ 4-5 РОКІВ

РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО ОРГАНІЗАЦІЇ РОБОТИ З ДИТИНОЮ ВДОМА

 

Заняття з ознайомлення з навколишнім світом дозволяє не лише познайомити дитину з порушенням зору з предметами навколишнього світу, а й сформувати
та розширити уявлення про себе, дати уявлення про різні професії, долучати до праці дорослих, знайомити з явищами суспільного життя, формувати навички безпечної поведінки у приміщенні та на вулиці.

Завдання підбираються відповідно до теми, що вивчається (одяг, транспорт, квіти тощо) і передбачають виконання дітьми завдань у альбомах, виготовлення виробів, спостереження в побуті, на вулиці тощо.

 

Важливо знати, що в 4-5 років дитина здатна:

- розрізняти, впізнавати та називати основні кольори спектру (червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий, коричневий, чорний, білий), співвідносити предмети за кольором (знайди такий самий), вибирати предмети певного кольору з кількох предметів іншого кольору (наприклад: перед дитиною на столі змішують ґудзики 3-х або 4-х кольорів і пропонують вибрати ґудзики певного кольору); упорядковувати предмети за кольоровою насиченістю (3-4 відтінки одного кольору);

- розрізняти, впізнавати та називати геометричні фігури: коло, трикутник, квадрат, овал, прямокутник, кубик, куля; визначати форму предметів простої конфігурації (груша, лимон, книга, телевізор, шафа тощо); вибирати задану фігуру із 7 інших;

- визначати величину предметів (орієнтуючись на загальний розмір): великий-невеликий; більше-менше; виділяти у предметах параметри величини: висота, довжина; визначати величину предметів, орієнтуючись на певний параметр: високий – низький, довгий - короткий; вище-нижче; довше – коротше; вибирати іграшки або реальні об'єкти, однакові за обсягом, довжиною, висотою з 3-5 об'єктів, які розташовані
в реальному просторі; розставляти п'ять предметів за величиною (від великого
до маленького, від маленького до великого);

- складати розрізну картинку із 4-6 частин;

- складати картинку з 4-6 геометричних фігур (поїзд, машина та ін.);

- розуміти просторові прийменники та прислівники: з, на, під, по, в, до, за, поруч, попереду, вперед, ззаду, назад, вгорі, вгору, внизу, вниз, праворуч, ліворуч; виконувати дії з іграшкою за словесною інструкцією дорослого (постав мотрійку на полицю;
дай мені праву руку тощо); знаходити на аркуші паперу центр, верхню, нижню, праву, ліву сторони; розташовувати предмети на аркуші паперу вгорі, внизу, в центрі, внизу посередині, вгорі посередині, праворуч посередині, зліва посередині, праворуч
від середини, зліва від середини; зверху донизу, знизу догори.

Для занять із дитиною в домашніх умовах батькам необхідно придбати:

  • альбом для виконання малюнків та аплікацій;
  • ножиці із закругленими кінцями, клей ПВА або клейкий олівець;
  • фломастер або м'який простий олівець (бажано «KOH-I-NOR» 3-6 В) для обведення по контуру, проведення ліній;
  • м'який простий олівець для виконання вправ у клітинках;
  • яскраві кольорові олівці для штрихування та розфарбовування картинок (фломастери для цієї мети не годяться, тому що не вимагають практично ніякої м'язової напруги руки при малюванні). Організовуючи заняття з дитиною, слід дотримуватись офтальмогігієнічних вимог до їх проведення:
  • меблі повинні відповідати зросту дитини;
  • освітленість робочої поверхні столу має становити не менше 800 люкс, бажано використання індивідуальної настільної лампи;
  • робочий зошит, альбом, необхідні для виконання завдання деталі повинні розташовуватися перед дитиною;
  • важливо, щоб на столі всі предмети були розташовані в строгому порядку: олівці, фломастери у підставці попереду праворуч, деталі для виробів у плоскій коробочці або пластмасовій тарілочці, зразки перед дитиною на підставці; надлишкові предмети потрібно прибрати, оскільки вони відволікають дитину, їхнє сприйняття веде до перенапруження зору;
  • під час роботи необхідно використовувати підставки для розглядання зразків, малюнків;
  • посібники (вирізані силуети, кольорові зображення предметів, деталі для аплікації, дрібні предмети для виконання практичних завдань) слід розташовувати на контрастному фоні – у цьому випадку вони будуть легко сприйматися дитиною;
  • на заняттях з дітьми слід використовувати указку для показу, обмежувати кількість об'єктів, що пред'являються, розміщувати їх на певній відстані один від одного, щоб вони не зливались;
  • для кращого сприйняття при низькій гостроті зору (якщо дитині складно сприймати зображення) необхідно додатково виділяти контур зображень.

 

Важливо пам'ятати, що безперервна робота з дитиною 4–5 років не має перевищувати 15–20 хвилин.

Не ставте за мету виконати всі заплановані завдання за один раз. Розподіліть навантаження на дитину з урахуванням її можливостей. Якщо важко це зробити, зверніться за допомогою до тифлопедагога

Обов'язковим компонентом заняття з дитиною, що має порушення зору, є зорова гімнастика, яка може бути використана на будь-якому етапі заняття, релаксаційні вправи, що проводяться після посиленого зорового навантаження, психодинамічна пауза для зняття емоційної, м'язової та зорової напруги, яка може проводитися при необхідності.

 

Таблиці Шульте: ефективні вправи на розвиток пам’яті та уваги

 

Що таке таблиця Шульте

Дитині чи дорослому демонструються таблиці, в яких в хаотичному порядку розміщені числа. Для дітей це невеликі таблиці на 15-20 чисел. Дорослі працюють зі складними зображенням – з числами від 1 до 90-100.

Також важливе значення має дизайн таблички. Чим молодша дитина, тим простіша табличка: із цифрами великого розміру, одноколірна. Числа розміщені у вигляді правильних геометричних фігур – квадратні чи прямокутні таблички. Всі сектори однакового розміру.

Для ускладнення виконання вправи додаються нові кольори, нерівномірне розміщення елементів, різні форми й розміри секторів.

Суть завдання

Важливо якомогашвидше знайти в табличці всі числа в порядку зростання або ж, навпаки, спадання. Чим частіше людина тренується на таблицях – тим швидше вона з кожним разом виконує завдання.

Ефективність від вправ:

  • Розвиток уваги.
  • Швидкість реакції.
  • Синхронізація роботи двох півкуль мозку.
  • Таблиці Шульте покращують техніку читання.
  • Вправи покращую пам’ять.
  • Підвищується здатність сприйняття інформації (зокрема, прочитаного тексту).
  • Покращується концентрація в роботі, навчанні.
  • Покращення зору.

ЯК ЗБЕРЕГТИ ТА ПОЛІПШИТИ ЗІР ДИТИНИ

ЗА ДОПОМОГОЮ ЗОРОВОЇ ГІМНАСТИКИ

 

У століття розквіту інформаційних технологій людський організм, а особливо організм дитини піддається впливу низки чинників, що згубно позначаються на здоров'ї. Негативним є й те, що батьки рідко обмежують своїх дітей у користуванні смартфоном, комп'ютером, планшетом чи телевізором. Адже ці пристрої, без сумніву, чинять неабияке навантаження на зоровий апарат дитини дошкільного віку.

Саме тому профілактична й корекційна робота щодо поліпшення зору є сьогодні необхідним компонентом освітньої діяльності педагогів та батьків дошкільників. Важливо не лише навчити дітей виконувати спеціальні зорові вправи в системі, а й сформувати звичку турбуватися про свій зір і здоров'я в цілому.

Однією з форм профілактики та корекції порушень зору, запобігання перевтомі зорового апарату є зорова гімнастика. Ще в незапам'ятні часи, за багато століть до початку нашої ери, були розроблені спеціальні вправи для очей. Вони грунтуються на рівномірному чергуванні тренувань очних м'язів з повноцінним відпочинком зорового апарату. Виконуючи такі нескладні вправи щодня, можна не лише зберегти зір, а й відновити його функціонування.

Зорову гімнастику слід обов'язково про­водити під час роботи за комп'ютером: для 4 — 5-річних дітей — після 5 хв. ро­боти, а для 6 —7-річних — після 7 — 8 хв. роботи. Тривати зорова гімнастика має 1—2 хв.

Гімнастика для очей — це одна з ефективних здоров'язбережувальних технологій, поряд з дихальною гімнастикою, самомасажем, динамічними паузами тощо.

Проведення з дітьми зорової гімнастики:

• знижує втомлюваність очей;

•зміцнює очні м'язи;

• знімає напруження;

• запобігає виникненню порушень зору;

• позитивно впливає на загальну пра­цездатність зорового аналізатора та всього організму.

Виконуйте вправи та будьте здорові!

 

Зорова гімнастика

 

Вправа №1             Вправа №4      Вправа №7

Вправа №2             Вправа №5

Вправа №3                     Вправа №6

 

 

Нейропсихологічні ігри

для розвитку дітей дошкільного та молодшого шкільного віку

 

Все більше дітей молодшого шкільного віку мають труднощі адаптації до школи у зв’язку з різного роду проблемами, що виникають в процесі навчання. Це дисграфії різного виду, дислексії, труднощі рахунку, а також особливості темпо-ритмічних характеристик діяльності, виражених у зниженому чи нерівномірному темпі діяльності. Батьки та педагоги дітей даного віку звертаються зі скаргами на неуважність, непосидючість, невміння себе організувати при виконанні домашнього завдання.

Багато труднощів, що виникають в процесі навчання, пов’язані з:

  • нестачею енергії, яка використовується організмом для розвитку вищих психічних функцій;
  • недостатнім рівнем оволодіння власним тілом;
  • недостатнім рівнем сформованості довільної уваги та реципрокної координації, а також іншими особливостями в розвитку дитини нейропсихологічного характеру.

Подібне зниження активності може бути обумовлене спадковими причинами, а може бути викликано неправильною організацією виховного процесу, коли втрачаються сензитивні періоди для розвитку тих чи інших функцій у зв’язку з несприятливою життєвою ситуацією, в якій опинилась дитина.

Нижче наведені приклади нейрокорекційних ігор, що можуть стати в нагоді батькам на час карантину. Значного корекційного ефекту можна досягнути, якщо займатись з дітьми 2-3 рази на тиждень. Також ці ігри можна використовувати з профілактичною метою з дітьми від 3 до 12 років.

 

Ігри та вправи для активізації сенсорного сприйняття

  1. «Впізнай запах». Дитині з зав’язаними очима пропонується впізнати за запахом знайомі продукти чи парфумерно-гігієнічну продукцію.
  2. «Опиши предмет на дотик». Треба сконцентруватись на тактильних відчуттях від предмета і описати їх.
  3. «Підбери на дотик» або гра «Чарівний мішок». У непрозорому мішку необхідно на дотик обрати предмет, аналогічний запропонованому зразку.
  4. «Впізнай звук». Із закритими очима впізнати звук серед більшості інших запропонованих зразків. Це може бути стук, шарудіння паперу, ксилофон та ін.
  5. «Відплескай ритм». Дитині пропонується повторити серію ударів, точно відтворюючи ритмічний малюнок. Вправу можна ускладнити, зав’язавши дитині очі.
  6. «Чого не стало?». Перед дитиною викласти декілька предметів. Коли дитина відвернеться, один чи декілька предметів прибираються, після чого дитина називає ті предмети, які зникли.

 

Формування просторових уявлень

  1. Повзання по кімнаті, в тому числі спиною, «павучок» та із зав’язаними очима.
  2. Ходіння по канату (мотузці, ременю). Дитині треба пройти по всій довжині мотузки, утримуючи рівновагу.
  3. Гра «Хованки».
  4. Гра «Як проїхати?». Дитині пропонується уявити, як іграшкова машинка може потрапити, наприклад, від правої стопи до лівої кисті. Дитина називає частини тіла, по яким машинці необхідно проїхати, щоб досягнути мети. Після цього машинка відправляється в подорож. Задача цієї гри – актуалізація схеми тіла в свідомості дитини як базової умови формування просторових уявлень.
  5. Вправа «Намалюй будинок». Дитині пропонується з закритими очима уявити будинок, далі якого називає дорослий. Задача дитини – точно відобразити почуте на папері. Наприклад: «Намалюй будинок, у будинку три поверхи, на кожному поверсі по два вікна, праворуч від будинка – дерево, між деревом і будинком – лавочка, на даху – труба». Завдання  можна ускладнювати в залежності від можливостей дитини.

 

 

Формування довільності вищих психічних функцій

  1. Гра «Чого не стало?» з вербальною підтримкою. Дитина називає предмети які треба запам’ятати. Можна перемішати предмети і попросити відтворити попередню послідовність.
  2. «Ігри зі словами». Дитині називають декілька слів і просять проасоціювати їх з будь-яким образом (щоб краще запам’ятати), далі дитині треба відповісти на питання: яке слово найдовше, яке слово найкоротше, назвати слово з однією голосною, слово з двох вкладів, слово, яке починається на голосний звук, і т.д.
  3. Будь-які настільні ігри. Лото, доміно, шашки та ін.

 

Розвиток дрібної моторики

  1. Вправа «Зірка». На аркуші паперу намалюйте дві зірки. Дитині пропонується максимально швидко ставити крапки тією рукою, яку назвав дорослий, або двома руками одночасно. Можна не називати руку, а торкатися до неї. Відповідно перший дотик – рука починає працювати, другий дотик – рука зупиняється.
  2. Вправа «Жабка». Задача дитини зім’яти газетний лист у щільну грудку однією рукою, не торкаючись сторонніх предметів і ні чим собі не допомагаючи. Можна виконувати цю вправу двома руками одночасно.
  3. Вправа «Відірви смужку». Дитині пропонується порвати аркуш паперу на декілька рівних смужок.

 

Формування реципрокної координації та довільності уваги

 

  1. «Ритмічний малюнок». Дитині пропонується двома руками одночасно малювати палички під рахунок дорослого. Можна малювати від центру аркушу до краю або від краю до центру. Задача: намагатись малювати однакові палички, в однаковому темпі, щоб обидві руки працювали синхронно.
  2. Гра «Вгадай малюнок». Дитина з зав’язаними очима. Дорослий рукою дитини малює просте зображення, наприклад, дерево, квітку, яблуко та ін. Задача дитини відгадати, що намальовано.
  3. «Кільце». По черзі і якнайшвидше перебирати пальці рук, об’єднуючи їх почергово в кільце з великим пальцем, у прямому та зворотному порядку. Спочатку кожною рукою окремо, потім разом.
  4. «Вухо-ніс». Лівою рукою взятися за ніс, а правою – за протилежне вухо. Одночасно відпустити вухо і ніс, плеснути в долоні і змінити положення рук.
  5. «Різноспрямовані стрибки». Руки разом, ноги нарізно. Руки рухаються вперед-назад, як під час бігу, а ноги здійснюють стрибки нарізно-разом.

 

 

 

 

 

 

 

 

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ З ПОРУШЕННЯМИ РОЗУМОВОГО РОЗВИТКУ

Ваша дитина росте, але Ви почали помічати, що вона в своєму розвитку відрізняється від дітей Ваших знайомих чи сусідів:

  • Дитина почала пізніше гулити, тримати голівку, тягнутися до іграшок, хапати їх, захлинається при смоктанні, із запізненням навчилася сидіти, повзати і ходити.
  • До трьох років у дитини не з’явилося мовлення, вона спілкується за допомогою жестів та окремих складів.
  • З іграшками і до цього часу гратися не може, лише на короткий термін дитину може привабити чужа або нова іграшка.
  • Дитина неуважна, казки не слухає, не розуміє їхнього змісту, погано заучує вірші.
  • В поведінці дитини є моменти, які вас хвилюють: малюк дуже рухливий, неслухняний або, навпаки, млявий, повільний, у нього повсякчас міняється настрій.

Ви бачите ці вади, але у Вас десь жевріє надія, що дитина переросте і буде такою як і всі.
Педагоги вашого садочку радять Вам відвідувати інший, спеціальний сад, де вашій дитині буде краще.
Що ж не так з дитиною? Чим пояснити її стан?
Це стан, при якому спостерігається стійке, незворотне порушення пізнавальної діяльності, що зумовлюється органічним ураженням головного мозку.
Цим і пояснюються особливості вашої дитини.

Шановні батьки!
- Усвідомте, що виховання та навчання дитини – це довгий, складний процес, що потребує Вашого уміння, терпіння, знання.
- Дотримуйтеся режиму.
- Старанно, своєчасно виконуйте побажання і завдання педагогів.
- Допомагайте дитині, але не виконуйте завдання за неї.
- Намагайтеся щоденно закріплювати завдання, по можливості, в ігровій формі.
- Заохочуйте навіть незначні досягнення вашої дитини.
- Не нехтуйте порадами педагогів щодо необхідності консультування та лікування у лікарів–фахівців.
- Ніколи не висловлюйте свої думки щодо педагогів в присутності своєї дитини.

Прийміть до уваги такі поради:
- Любіть та оберігайте свою дитину.
- Не чекайте, що вона буде такою, як Ви, або такою, як Ви хочете.
- Допоможіть їй стати самою собою.
- Будьте добрим прикладом для своєї дитини.
- Не мовчіть зі своєю дитиною; грайтеся з нею, працюйте з нею, розмовляйте з нею.
- Не принижуйте гідності своєї дитини.
- Привчайте дитину до порядку, навчайте бути слухняною, не відкладайте зауваження «на потім».
- Чекайте від дитини тільки таких умінь та оцінок, на які вона здатна.
- Пам’ятайте про велику силу похвали, не чіпляйте на дитину «ярликів».
- Піклуйтеся про створення комфортних умов для розвитку вашої дитини.

Я – особлива дитина!
Любіть мене!
Мені необхідний особливий підхід:
- Своєчасні та систематичні спостереження і лікування у лікарів-фахівців.
- Мені найкраще відвідувати спеціальний заклад, де зі мною будуть займатися вчителі-дефектологи.
- У мене повинні бути гарні, розвиваючі іграшки.
- До мене потрібний індивідуальний підхід.
- Розвивати і навчати мене необхідно повільно на короткотривалих заняттях, часто повторювати і повільно ускладнювати навчальний матеріал.
- Якщо я втомився – дайте мені невеликий відпочинок, або займіть мене чимось іншим.
- Не вимагайте від мене більше, ніж я можу.

Ви запланували дитину, чекаєте або вже народили її? Ознайомтесь, будь ласка, із змістом цієї пам’ятки:
- Згадайте, які хвороби перенесли Ви і ваші найближчі родичі.
- Чи були у вашій родині такі, у яких пізно з’явилося мовлення, були труднощі з навчанням у школі?
- Як часто у вашій родині вживають алкогольні напої, наркотичні речовини? Чи палите Ви? А, може, хтось із вас ВІЛ-інфікований?
- Мами! Пригадайте, як протікала ваша вагітність?
- Можливо, в перші три місяці Ви перехворіли респіраторними, інфекційними захворюваннями, або у вас був хламідіоз?
- Чи є у Вас звичка палити, зловживати алкоголем, вживати медпрепарати без призначення лікаря?
- Можливо у Вас була загроза викидня? Анемія плода? Ви падали, або травмували живіт?
- Як відбувалася у вас родова діяльність: проводилася стимуляція пологів, чи це були важкі, затяжні, або стрімкі пологи?
- Ваша дитина народилася за допомогою кесаревого розтину, накладання щипців?
- Коли закричала дитина?
- Чи знаходилась вона якийсь час у барокамері?
- Чи могла дитина самостійно смоктати?
- Можливо, були ще якісь особливості, на котрі необхідно звернути увагу?

Батьки!
- До народження дитини ведіть здоровий спосіб життя: не вживайте алкоголь та наркотики, не паліть.
- Якщо Ви хворіли інфекційними хворобами, маєте хронічні захворювання, отримайте консультацію у лікаря-спеціаліста щодо народження здорової дитини.
- З літератури ознайомтеся з розвитком та становленням психічних процесів (увага, пам’ять, мислення, мовлення) та нормою раннього фізичного розвитку дитини.
- Будь які відхилення у психічному, фізичному розвитку дитини від норми потребують Вашої уваги.
- Не бійтеся звернутися до лікаря-фахівця: невролога, психіатра, які нададуть Вашій дитині фахову допомогу.
- Хай дитина відвідує той дитячий заклад, де найбільше розвинуть її здібності.
- Дослухайтеся до порад педагогів, дотримуйтеся їх.

Ми бажаємо Вам, щоб Ваші діти були здорові!

 


 

Рекомендації батькам щодо взаємин з дитиною із особливими потребами
       
Дитина із особливими потребами потребує постійної батьківської підтримки. Підпорядкувати таку дитину загальноприйнятим правилам поведінки в суспільстві неможливо, тому треба навчитися взаємодіяти і спілкуватися з нею.
•Пам’ятайте, що дитина не винна в тому, що вона особлива. Особливості такої поведінки в кожному конкретному випадку зумовлені певними причинами: проблемами під час вагітності матері, ускладненням під час пологів, психосоціальними причинами (стиль виховання в сім’ї).
•Усвідомте, що виховання та навчання дитини з особливими потебами– це довготривалий, складний процес, що потребує Вашого уміння, терпіння, знання.
•Навчіться давати інструкції: вони повинні бути короткими, не більше 3-4 слів. В іншому разі дитина просто «виключиться» і не почує Вас.
•У взаєминах з дитиною не допускайте «вседозволеності», інакше дитина буде маніпулювати Вами. Чітко визначіть і обговоріть з дитиною, що можна, а що не можна робити вдома, в дошкільному закладі.
•Для підняття самооцінки, віри дитини в свої можливості – хваліть її за успіхи і досягнення, навіть самі незначні.
•У повсякденному спілкуванні з дитиною із особливими потребами уникайте різких заперечень, тому що такі діти є імпульсивними і відразу ж відреагують на заборону непослухом або вербальною агресією. В цьому випадку треба говорити з дитиною спокійно і стримано, бажано дати можливість вибору для малюка.
•Разом з дитиною визначте систему заохочень і покарань за хорошу і погану поведінку. Визначіть систему правил поведінки дитини в групі дошкільного закладу, вдома. Просіть дитину вголос промовляти ці правила.
•Старанно, своєчасно виконуйте побажання і завдання педагогів. Не нехтуйте порадами педагогів щодо необхідності консультування та лікування у лікарів–фахівців.
•Намагайтеся щоденно закріплювати завдання, по можливості, в ігровій формі. Допомагайте дитині, але не виконуйте завдання за неї.
•Якщо дитина втомилася – дайте їй невеликий відпочинок, або займіть її іншою діяльністю.
•Не вимагайте від дитини більше, ніж вона може.
 
Корекція затримки психічного розвитку дітей потребує тривалої і систематичної роботи, яка охоплює всі види її діяльності. Через це дуже важливо, щоб корекційним завданням було підпорядковане не тільки заняття, а й режимні моменти, організація дозвілля дитини, де знайдуть корисне застосування різні розвиваючі ігри, відповідно до віку і можливостей дитини.
 
Подібні розвиваючі ігри можна з успіхом проводити й вдома, тим самим підтримуючи навчальний потенціал дитини.
•Гра «Закрий!»
 
Мета: вчити сприймати, порівнювати, виділяти предмети схожі та відмінні за формою.
Матеріал: дві баночки контрастного розміру, маленькі та великі кульки (кришечки).
Хід:
Показати дитині дві баночки, вказати, що одна баночка велика, а друга – маленька. Потім продемонструвати маленькі і великі кульки. Великі кульки потрібно зібрати у велику баночку, а маленькі – в маленьку (показ). Після виконання завдання попросити закрити баночки відповідними кришечками.
•Гра «Де звучить?»
 
Мета: розвиток зорової і слухової уваги, навичок орієнтування у просторі.
Матеріал: будь-яка іграшка, яка створює звук.
Хід:
Показати іграшку дитині. Поторохтіть іграшкою, щоб дитина звернула на неї увагу, а потім іграшка відводиться в сторону і знову торохтить. Дитина із закритими очима повинна вказати напрям звідки іде звук. Гра повторюється 2-3 рази.
•Гра «Хто як говорить?»
 
Мета: спонукати дитину повторювати звуконаслідувальні слова.
Матеріал: іграшки добре відомих дитині тварин або їх зображення.
Хід:
Показати дитині по черзі іграшки, назвати їх. Запитати: Як говорить котик? (мяу-мяу ). Собака? (гав-гав) тощо.
•Гра «Прищепки»
 
Мета: корекція дрібної моторики пальців.
Матеріал: прищепки, аркуш картону/лінійка/мотузка, силуети одягу.
Хід:
Прищепки в грі використовуються як тренажер для пальчиків.
Вирізати з паперу декілька силуетів різного одягу (кофтинка, спідниця, шкарпетки, сорочка та ін.).  Попросити дитину допомогти Вам розвісити білизну на мотузку за допомогою прищіпок.
Якщо у Вас немає часу виготовити силуети – можна прищіпки чіпляти на міцний аркуш паперу чи широку лінійку.
•Гра «Оплески»
 
Мета: розвиток фонематичного сприйняття.
Хід:
•Дитина має плеснути в долоні стільки разів, скільки предметів знаходиться на столі;
•Дорослий повільно ритмічно плескає в долоні – дитина повинна відтворити кількість оплесків.
 
Примітка: спочатку кількість предметів та оплесків має не перевищувати 3. З часом кількість і темп оплесків збільшується.
•Гра «Збери фігуру»
 
Мета: Удосконалити вміння розташовувати предмети в спадаючому за величиною порядку; правильно називати деталі за величиною (великий, менший, найменший).
Матеріал: вирізані з картону/паперу частини сніговика, ялинки.
Хід:
Розкласти перед дитиною деталі сніговика. Запропонувати зібрати його, починаючи з найбільшого круга.
•Гра «Подарунок ляльці»
 
Мета: закріпити поняття про колір.
Матеріал: лялька, кружки основних кольорів – білого, чорного, червоного, синього, жовтого, зеленого (по 2 шт.).
Хід:
а) Спочатку запропонує назвати, якого кольору кружок Ви даєте дає ляльці.
б) Попросіть дитину дати ляльці червоний (зелений, синій…) кружок.
в) Покажіть дитині червоний (зелений, синій…) кружок і попросіть її «Дай ляльці такий же самий кружок».
8. Гра «Весела пташка»
Мета: закріпити знання про розташування предметів в просторі; розуміння та вживання простих прийменників в, на, під, за.
Матеріал: дві іграшки-пташки, іграшкові меблі (шафа, стіл, стілець).
Хід:
а) Дві пташки, Ваша і дитини, літають. Дитина повторює дії за Вами.
б) Ви говорите, куди полетіла пташка – вгору, вниз, а дитина виконує дію.
в) Дія навпаки: «А зараз пташка літатиме, а ти скажеш, куди вона полетіла».
г) Запропонуйте заховати пташку за шафу, в шафу, посадити на стіл, стілець, під стілець і т. д.
9. Виконання простих побутових інструкцій
Мета: формувати здатність дитини розуміти часто використовувані в побуті слова, виконувати прості словесні інструкції.
Хід:
•Розуміння дитиною цілісних словосполучень, які вона могла багато раз чути. Запропонувати їй виконати відповідні дії, наприклад:
 
- поцілувати маму;
- обійняти тата;
- пограти в ладоньки;
- закрити очі;
- помахати ручкою;
- узяти маму за руку і йти до столу і т. д.
2) Закріпити назви знайомих іграшок. З'ясувати, чи може дитина показати частини свого тіла і частини тіла ляльки або іграшкової тварини:
- Покажи зайчика, собачку, машину, ляльку.
- Візьми ляльку.
- Дай мені ляльку.
- Покажи, де у ляльки голова. А де в тебе голівка?
10. Гра «Де дзвенить дзвіночок?»
Мета: орієнтування в просторі відносно себе.
Матеріал: дзвіночок.
Хід:
Попросити дитину закрити очі та відгадати, де дзвенить дзвіночок, називаючи напрям відносно себе (вгорі, внизу, попереду, позаду).

 

ВПРАВИ НА РОЗВИТОК СЛУХОВОЇ ПАМ’ЯТІ

«Що ти почув?»

Дитина тихо сидить. Запропонуйте заплющити очі й послухати запис різних звуків (стук, шум машини, клаксон, музичний інструмент). Через деякий час дозвольте розплющити очі, та розпитайте дитину ,що вона почула. Ускладнення. Збільшується кількість звуків та їх складність(вітер, дощ, пташка, плач, сміх).

«Проплескай як я»

Вчитель плескає в долоні, по парті, музичним молоточком тощо певну кількість раз, учень має відтворити це. Ускладнення. Учитель проплескує певний ритм, учень повторює.

Гра «Бабуся укладає у свою валізу...»

Запам’ятай і повтори.(І етап) Вчитель називає слова, підкріплюючи їх малюнками. Дитина має повторити їх. Ускладнення. Називати слова без малюнків. Ускладнення. Назвати в правильній послідовності. Ускладнення. Збільшення кількості слів. ІІ етап Вчитель називає словосполучення, підкріплюючи їх малюнками. Червоний м’яч, біла квітка, жовте сонечко. Дитина запам’ятовує і має повторити ознаки предметів спираючись на некольорові малюнки. Ускладнення. Повторити без опори на малюнок. ІІІ етап Така сама робота з словосполученнями проводиться з дієсловами.

«Каскад слів»

Вчитель називає слова, а учні повторюють за ним – спочатку одне, потім два, три і так далі. Список слів: Мама. Мама, дитина. Мама, дитина, школа. Мама, дитина, школа,учень. Мама, дитина, школа, учень,вчитель.

«Збираємо портфель.»

Грати можна і вдвох із дитиною, але краще — компанією з 3—5 дітей. Дорослий починає розповідь: «Учень поклав у портфель..ручку», а наступний гравець має повторити вже сказане, додавши свій предмет: «Учень поклав у портфель ручку і…зошит» тощо. Гра триває доти, доки ряд не стає складним для запам’ятовування..

«Вивчення віршів з використання мнемотехніки.»

Вчитель проговорює рядок вірша, ілюструючи його малюнками. Діти намагаються відтворити рядок, спираючись лише на малюнок. Далі така сама робота проводиться з наступним рядком. Потім діти заучують два рядки і т.д. При ілюстрації треба проговорити і з’ясувати, чому саме цим малюнком ілюструємо подане слово чи словосполучення.

 


1
2
3